организирана в рамките на международната конференция „Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство“ DiPP2014 (18-21 Септември, 2014, Велико Търново, България)
В рамките на четвъртата международна конференция „Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство” – DiPP2014 (18-21 Септември, 2014, Велико Търново, България, http://dipp2014.math.bas.bg) ще бъде проведена Есенна школа "Развитие и насърчаване на отворения достъп до научни изследвания и резултати". Школата цели да обучи млади и опитни изследователи, мениджъри, регионални академични и изследователски организации в интегрирането на отворен достъп, отворени данни и открита науки - принципи и практики. По подходящ и интуитивен начини лекторите ще представят работещи стратегии, бизнес модели, работещи схеми, най-добри практики и примери за прилагане на парадигмата на отворен достъп и открита наука за повсеместното й споделяне, разпространение и промотиране. Специално внимание ще бъде отделено на представянето на успешни инициативи и проекти за отворен достъп, открит обмен на данни и отворена наука; стратегии за насърчаване на отворения достъп; авторското право и лицензи при отворен достъп; примери за политики за развитие и насърчаване на свободния достъп на национално и институционално ниво и др. Обучението ще бъдат разделени на две части: теоретична и практическа. Практическата част ще се фокусира върху това как да се организира и поддържа хранилища с отворен достъп в академичната и изследователска организация, как да се практикува отворен достъп: да пише статия за публикуване/депониране в хранилища с отворен достъп и споделяне на данни с отворен достъп, хранилища с отворен достъп - оперативна съвместимост и интеграция, и т.н.
Есенната школа "Развитие и насърчаване на отворения достъп до научни изследвания и резултати" ще покрие следните теми:
- Ключови аспекти и подходи за насърчаване на отворен достъп до научни изследвания и научна информация, отворени данни и открита наука;
- Значението и ползи от отворен достъп до науката, повсеместно споделяне, разпространение и насърчаване;
- Бизнес модели, авторски права и лицензи при отворен достъп;
- Организиране и поддръжка на хранилища за отворен достъп в академични и научни институции;
- Стандарти за мета-описание, анотиране и индексиране за научна информация и данни с отворен достъп до научни изследвания и научна информация, отворени данни и открита наука;
- Национални стратегии за пропагандиране на отворения достъп;
- Политики и пътна карта за отворен достъп до научни изследвания, отворени данни и открита наука;
- Политика и препоръки на ЕК за развитие и пропагандиране на отворения достъп до научна информация и нейното представяне;
- Добри практики за внедряване на отворен достъп и открита наука.
На Есенната школа "Развитие и насърчаване на отворения достъп до научни изследвания и резултати" са поканени да участват представители на национални институции (в т.ч. Министерство на образованието и науката), отговорни за развитието на политиките за отворен достъп, представители на български институции (научни институти и университети), активни в провеждането на политика за отворен достъп, както и програмен специалист на ЮНЕСКО в департамент „Отворен достъп и научна информация, ИКТ и наука”.
Основен организатор на есенната школа "Развитие и насърчаване на отворения достъп до научни изследвания и резултати" е Институтът по математика и информатика при БАН. Школата се осъществява с подкрепата на Министерство на образованието и науката, EU проект FOSTER и под патронажа на ЮНЕСКО.
Регистрацията за участие в школата е отворена. Осигурени са 5 гранта, покриващи таксата за участие на млади учени, докторанти и студенти.
Пълна информация за есенната школа е достъпна на: http://trainopenaccess.math.bas.bg/